Česko přilákalo další významnou seriálovou produkci. Po sci-fi Nadace pro streamovací službu Apple TV+ se zde bude natáčet i Blade Runner 2099 pro Amazon Prime Video. Pokračování dvojice kultovních sci-fi filmů vznikne v Praze, natáčení má odstartovat v dubnu. 

Snímek Blade Runner z roku 1982 patří ve svém žánru k absolutní klasice. Filmu režiséra Ridleyho Scotta však notnou dobu trvalo, než si svou pověst vybudoval. Ze začátku nebyla adaptace románu Philipa K. Dicka příliš výdělečná a část kritiků jí vyčítala pomalé tempo a příliš komplikovaný příběh. 

Proto trvalo dlouhých pětatřicet let, než se objevilo pokračování. Na Scotta navázal v roce 2017 Denis Villeneuve snímkem Blade Runner 2049, v němž se hlavní role chopil Ryan Gosling, kterému však sekundoval i protagonista prvního snímku Harrison Ford. Pokračování kultovního filmu nadchlo kritiky, ale jeho výdělky opět neodpovídaly původním představám producentů.

Přesto se americká produkční společnost Alcon Entertainment, která vlastní autorská práva na Blade Runnera od roku 2011, nevzdává. Ridley Scott už v roce 2021 potvrdil, že se chystá další projekt, tentokrát seriál. Původně se měl natáčet v Belfastu v severním Irsku, jenže produkci zkomplikovaly loňské stávky hollywoodských herců a scenáristů.

O přesunu produkce do Prahy informoval tento týden server Deadline, natáčení má podle něj začít v dubnu. A Forbes zjistil, že i český filmový průmysl se na to už připravuje.

„Ano, Blade Runner bude,“ potvrzuje šéfka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Tato státní organizace pod ministerstvem kultury mimo jiné láká zahraniční filmaře do Česka pomocí finančních pobídek.

„Co se týče pobídek, zatím máme pouze první žádost, ve které jde prakticky jen o scénář. Musíme počkat, až se projekt dostane do fáze před natáčením, kdy dostaneme detailnější informace o tom, jaký je jeho rozpočet, kde, jak a co budou chtít dělat a v jakém rozsahu,“ vysvětluje Fraňková. Projekt má v Česku na starost tuzemské produkční studio Film United.

Britská obdoba našeho fondu kinematografie přitom už věnovala projektu podle BBC 4,1 milionu liber. A do loňského dubna se v rámci přípravy utratilo 1,5 milionu liber. Přesto se filmaři rozhodli natáčení z Belfastu přesunout a začít znovu, tentokrát v Česku. Není jasné proč. Amazon, který natáčení financuje, by měl britské pobídky vrátit.

Režie prvních dvou dílů se chopí Jonathan van Tulleken, který naposledy pracoval na historické minisérii Šógun. V tuzemsku ho mohou lidé spíš znát díky sci-fi seriálu Misfits: Zmetci, na němž se Tulleken v minulosti podílel. 

Jak napovídá název, děj Blade Runnera 2099 se bude odehrávat padesát let po událostech filmu s Ryanem Goslingem. Jeho první série by měla mít deset dílů.