Nad tím, co potřebuje Česko v době geopolitické nestability, se zamýšlí Dana Bérová. Vlivná investorka byla za svou kariéru v křesle podnikatelky, novinářky i ministryně informatiky. Dodnes se zaměřuje především na českou startupovou scénu.

Když jsem v uplynulých týdnech přemýšlela o otázce, co by mělo Česko udělat, aby bylo lepší a konkurenceschopnější zemí, uvažovala jsem o obvyklých oblastech – efektivní veřejná správa, lepší využití technologií, inovativní firmy, vzdělávání.

Po barbarském útoku teroristů na Izrael předminulý víkend si myslím, že je potřeba začít uvažovat úplně jinak. Není to přece první signál, že svět, ve kterém žijeme, je mnohem nebezpečnější, nestabilnější a nepředvídatelnější, než si v relativním klidu střední Evropy myslíme.

Každá země, organizace, firma, komunita i jakákoli jiná parta je taková, jací jsou její lídři.

Už pandemie ukázala, jak jsou naše politické, společenské i zdravotnické struktury křehké, neumějí reagovat na nestandardní situace, rozhodují buď chaoticky, nebo vůbec. Dalším varováním je i ruská agrese proti Ukrajině, závislost Evropy na dodávkách surovin, růst cen energií a další dávka velké nejistoty a nesystematických opatření.

Forbes Digital Premium