Americký dolar v úterý oslabuje. Reaguje na to, že Čína snížila klíčovou referenční sazbu pro hypotéky. Australský dolar, který se považuje za ukazatel globálního růstu, posiluje.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru k šesti hlavním světovým měnám, kolem 18:20 SEČ klesal o 0,3 procenta na 104,021 bodu. Australský dolar vůči americké měně rostl o 0,2 procenta na 0,6552 dolarů. Euro si k dolaru přidávalo 0,3 procenta na 1,0810 dolarů.

Japonský jen se drží kolem úrovně 150 jenů za jeden dolar. Investoři vyčkávají, zda opětovné oslabení japonské měny vyvolá intervenci japonské centrální banky a ministerstva financí.

Čína se snížením sazby pro hypotéky snaží povzbudit realitní trh i širší ekonomiku. Pětiletá primární úvěrová sazba klesne na 3,95 z dosavadních 4,20 procenta, uvedla v úterý čínská centrální banka. Snížení LPR o čtvrt procentního bodu je největší od zavedení referenční sazby v roce 2019 a zároveň výraznější, než se čekalo.

„Má se za to, že pokud Čína sešlápne plynový pedál, pak se globální růst zrychlí. Pak začneme pozorovat výprodej dolaru a peníze na základě toho půjdou do rozvíjejících se trhů,“ uvedl měnový analytik Adam Button ze společnosti ForexLive.