Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) dnešní protest zemědělců v Praze nepřinesl žádné konkrétní požadavky, kterými by se mohl zabývat. Od protestujících dostal dle svých slov jen nepodepsané prohlášení.

„Ten dopis je výkřikem ‚Zrušte Green Deal a ještě tento týden to na vládě schvalte‘. Je to jen politická proklamace, skutečné zemědělce trápí jiné problémy,“ řekl redakci Forbesu ministr.

I přes to se prý rozhodl učinit výjimku a na anonymní dopis odpovědět. Dopis mu za zemědělce předal Jan Veleba, bývalý prezident Agrární komory a v letech 2012–2018 senátor za Chrudim. „I vzhledem k účasti pana Veleby se ale nebojím říct, že vím, kdo za akcí stojí. Odpověď připravíme,“ vzkázal Výborný.

Ten zároveň poukázal na to, že účast nakonec dosáhla zhruba pětiny ohlašovaných počtů. Přičítá to především tomu, že od protestu se distancovaly tři velké nevládní svazy – Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství i Zemědělský svaz.

Podle Výborného zkrátka nejde o protesty spojené se zemědělstvím a někteří organizátoři prý představují přímé ohrožení státu. „U některých svolavatelů to hraničí s bezpečnostním rizikem pro tuto zemi. Pokud někdo říká, že je cílem demontáž demokratického zřízení, tak to jsou vážné věci, které je nutné odmítnout,“ říká Výborný. Narážel tím na výroky zemědělského velkopodnikatele Zdeňka Jandejska, který v nedávném rozhovoru hovořil o konci liberální demokracie.

Podle ministra se prý zemědělci nechali politicky motivovanými organizátory nachytat. „Bohužel je to tak. Své někdy oprávněné požadavky svěřili do rukou někoho, kdo za ně ve skutečnosti nebojuje,“ říká Výborný.

Ostatně velká část traktoristů protest skutečně ukončila krátce po poledni, kdy se po předání dopisu ministrovi vydali zpět domů s vysvětlením, že se neztotožňují se záměry organizátorů akce.