Původně měl spravovat auta, dnes spravuje lidem těla. Fyzioterapeut Michal Novotný pečuje o sportovní elitní špičku i hollywoodské herce. Stačí mu k tomu jen lehátko, ruce a mozek.
Tělo je sestrojené dobře a určené k životu. A jestli o tom někdo něco ví, tak právě tento muž. Se svou atletickou postavou mě převyšuje o dobrých dvacet centimetrů a během našeho rozhovoru si několikrát vzpomenu na své koleno, ve kterém chybí kvůli úrazu vaz. Michal Novotný je totiž fyzioterapeut, a ne ledajaký.
Pod jeho rukama „skončili“ ti nejlepší světoví tenisté, fotbalisté, ale i hollywoodští herci. A stejně jako jsou bohaté jeho schopnosti, bohatý je i jeho život. Až se chvílemi zdá, že na jednoho člověka už je toho trochu moc. Přitom na začátku rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že se bude jednou starat o světovou sportovní elitu.
Jeho původní studium mělo k fyzioterapii daleko asi tak jako jižní pól k severnímu. Než s rodiči odešli v roce 1990 do Španělska, studoval v Československu strojní průmyslovku. Jenže v nové zemi taková škola nebyla, navázat na ni mohl jen oborem automechanik. Už během studia ale Michal přišel na to, že opravovat auta sám sobě možná ještě zvládne, ostatním už ale ne.
A rozhodl se jít na fyzioterapii, která ho vždy lákala a přitahovala. Cesta na ni ale byla z oboru automechanika nereálná a jako jediná možnost se tehdy jevila fakulta tělovýchovy a sportu. Z ní už se pak konečně dostal i k vysněnému studiu.
„Už od prvního ročníku jsem vyhledával praxi ve sportu. Začal jsem proto pracovat v různých amatérských a juniorských fotbalových klubech. Zpočátku jsem jen nosil hráčům na stadionu led na jejich zranění a sledoval, jak fungují masáže, rehabilitace. A ve druhém ročníku mi nabídli, zda bych nechtěl zadarmo pracovat jako fyzioterapeut pro sálový fotbal,“ vzpomíná.
Peníze si sice nevydělal, ale zato sbíral zkušenosti. A zjistil, že třeba v tenise je pouze pět fyzioterapeutů, kteří objíždějí celý svět a starají se o ty nejlepší hráče. Během svého doktorského studia osteopatie zkusil poslat životopis do Asociace tenisových profesionálů (ATP) a k jeho překvapení ho vzali. Strávil tam nakonec deset let a v roce 2002 ho přizvali ke spolupráci i z českého daviscupového týmu.