Je čas na změnu – a ta se zdaleka netýká jen toho, že Jaroslav Feyereisl po čtyřiadvaceti letech opustí pozici šéfa prestižního Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí. Rodila u něj Ivana Gottová, manželka šlechtice Lobkowicze, dcera Dagmar Havlové a řada jiných. Podle zkušeného lékaře a manažera je třeba přehodnotit systém financování celého oboru.

V gynekologii a porodnictví, potažmo v celém zdravotnictví, čím dál víc platí následující přímá úměra: „Nové metody, medikace a technologické postupy, které zvedají šanci na úspěšnou péči, jsou stále dražší. Současný ekonomický model přestává stačit,“ varuje Feyereisl.

Konkrétně v oboru, jemuž se několik desetiletí věnuje, se zásadním způsobem zvyšuje věk prvorodiček a s tím logicky i potíže s otěhotněním. Možnosti, jak takové ženě pomoci, jsou sice stále větší, ale také nákladnější.

„Rozhodně nepléduji pro dvourychlostní zdravotnictví pro bohaté a pro chudé. Přesto je nutné kalkulovat s náklady a uvědomit si, že vše bude ufinancovatelné jen do určité míry,“ připomíná.

„Je nutné diskutovat o nadstandardech – a o tom, jak se stavět k ženám, které upřednostnily kariéru, což je samozřejmě jejich právo, a nyní se snaží o dítě v pozdějším věku,“ říká odborník se čtyřiačtyřicetiletou praxí.

Výhled do ekonomické budoucnosti Feyereislova oboru je komplikovanější a ne tak povznášející jako výhled z jeho kanceláře v impozantním ústavu pod Vyšehradem, jemuž vládne. Od příštího roku už mu ovšem vládnout nebude: v březnu oslavil sedmdesátku a vyplní předem vyslovený slib, že z čela nejprestižnějšího porodnického ústavu v Česku v tomto věku odejde.

Už máte nástupce?

S předstihem jsem se po něm rozhlížel a z několika kandidátů se pro jednoho rozhodl. Nástupce ale určí klasické výběrové řízení, takže mohu jen doufat, že zvítězí ten, o němž si myslím, že by to dělat měl a že je schopen se ve všem rychle zorientovat. Což by neměl být problém, protože zde spolu děláme takřka dvacet let.

Jeho jméno však zatím nevyslovím – nerad bych mu tím dal „polibek smrti“. Měl jsem možnost promluvit s lidmi, kteří budou účastni ve výběrové komisi, a také s ministrem zdravotnictví a dozvěděl jsem se, že zájem o uvolněnou pozici bude značný.

Absurdní chování poměrně značné skupiny alternativních matek je pro mě nepochopitelné.

Jaroslav Feyereisl
Forbes Digital Premium