Celosvětové zadlužení v loňském roce vzrostlo o více než patnáct bilionů dolarů na rekordních 313 bilionů dolarů. Uvedl to v středeční zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF).

Poměr celosvětového dluhu ke globálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) nicméně klesl o zhruba dva procentní body na necelých 330 procent, a to zejména díky vyspělým ekonomikám.

V některých rozvíjejících se ekonomikách se však poměry dluhu k HDP vyšplhaly na nová rekordní maxima, což signalizuje možné problémy při splácení. Nejvýraznější nárůst poměru dluhu k HDP vykázaly Indie, Argentina, Čína, Rusko, Malajsie a Jihoafrická republika, napsala agentura Reuters.

V letošním roce zatím zájem o půjčky roste, a to zejména v rozvíjejících se ekonomikách. „Pokud se tento trend udrží, mohl by rovněž zvrátit pokračující snižování dluhu evropskými vládami a nefinančními podniky ve vyspělých ekonomikách,“ uvedl IIF.

Zároveň varoval před možnou obnovou inflačních tlaků, která by mohla vést k růstu nákladů na půjčky.

Institut poukázal rovněž na dluhová rizika spojená s geopolitickým napětím. „Vládní rozpočtové deficity se stále nacházejí vysoko nad úrovněmi z doby před pandemií covidu-19 a eskalace regionálních konfliktů by mohla vyvolat prudký vzestup výdajů na obranu,“ uvedl.