Margot Robbie sice bude do konce života inkasovat za Barbie, ale nejlépe vydělávající hvězdou Hollywoodu byl loni Adam Sandler. Přečtěte si, na kolik si přišel a kdo ho v našem žebříčku doprovodil.

Hollywoodská historie si bude rok 2023 pamatovat jako rok Barbenheimeru. Od jejich uvedení v jeden stejný červencový den ovládly filmy Barbie a Oppenheimer pokladny kin, předávání cen i mediální prostor. Na nedávném předávání Oscarů pobral Oppenheimer sedm cen včetně těch pro nejlepší film, režiséra (Christopher Nolan) či herce ve vedlejší roli (Robert Downey Jr.).

Ale i s těmito dvěma trháky – Barbie celosvětově vydělala 1,4 miliardy dolarů a Oppenheimer jen těsně nedosáhl na miliardu dolarů – zbývala v loňském roce ještě spousta prostoru na jinou zábavu. A pokud výroční zpráva Netflixu něco prozrazuje, pak to, že mnoho lidí strávilo astronomické množství času sledováním filmů Adama Sandlera.

Od roku 2014, kdy podepsal se streamovací společností smlouvu na čtyři filmy v hodnotě 250 milionů dolarů, hrál sedmapadesátiletý Sandler v osmi filmech pro Netflix a několik dalších produkoval prostřednictvím své produkční společnosti Happy Madison. 

Většina jeho dosavadních komedií má  je nyní licencována i pro tuto platformu. Jen za prvních šest měsíců roku 2023 strávili předplatitelé Netflixu sledováním Sandlerových filmů více než pět set milionů hodin.

Neboli, jak vysvětlil Ted Sarandos, spoluředitel Netflixu, když v roce 2020 obnovil s hercem spolupráci: „Sandlera není nikdy dost.“

Netflix proto produktivního vtipálka odměnil nejen jednou z nejlukrativnějších smluv v zábavním průmyslu, ale také smlouvou s obrovskou tvůrčí svobodou. 

Mezi Sandlerovy tři filmy v roce 2023 patřila Vražda v Paříži s Jennifer Aniston (která je letos na šestém místě), která se natáčela v Paříži a na Havaji. Do kin také uvedl film Rozhodně nejsi zvaná na mou bat micvu! s manželkou a dcerami v hlavních rolích a animovaný film Leo. 

V kombinaci s jeho čtyřiačtyřiceti živými stand-up komediemi po celé zemi Sandler loni vydělal odhadem 73 milionů dolarů (po zaplacení honorářů svému agentovi, manažerovi a právníkovi). To stačí na to, aby se s pohodlným náskokem stal nejlépe placeným hercem roku 2023.

NEZAHRÁVEJTE SI SE SANDMANEM

V první polovině roku 2023 diváci Netflixu streamovali více než 500 milionů hodin filmů Adama Sandlera. Tady je přehled toho, co nejraději sledují:

 • Vražda v Paříži – 173 milionů hodin
 • Vražda na jachtě – 87,9 milionů hodin
 • Machři – 36,2 milionů hodin
 • Trestná lavice – 27,1 milionů hodin
 • Zkus mě rozesmát – 26,8 milionů hodin
 • Životní trefa – 25,7 milionů hodin
 • Machři 2 – 23,7 milionů hodin
 • The Week Of – 12,4 milionů hodin
 • Šest směšných – 12,1 milionů hodin
 • Hubieho Halloween – 12 milionů hodin

V součtu si deset nejlépe placených hvězd v roce 2023 vydělalo 449 milionů dolarů.

Tyto příjmy pocházely téměř výhradně z filmů, nikoli z televize, částečně kvůli stávkám scenáristů a herců, které na půl roku uzavřely Hollywood a zpozdily (nebo zkrátily) řadu televizních sérií, a částečně kvůli již desítky let trvajícímu precedentu, že největší filmové hvězdy mohou za jeden film získat až dvacet milionů dolarů předem a navíc procenta ze zisku.

Z dlouhodobého hlediska zůstává hlavní role v kasovním trháku zlatou vstupenkou do Hollywoodu.

Na rozdíl od Netflixu, který hercům vyplácí prémiový honorář předem a vykupuje jejich podíl na zisku za následující dva roky, může filmový hit v kinech generovat peníze donekonečna – což znamená, že herci s účastí na zisku nemají žádný limit na částku, kterou mohou nakonec vydělat.

Například Margot Robbie a Ryan Gosling, hvězdy filmu Barbie, jsou v letošním žebříčku Top 10 na druhém a čtvrtém místě, a to pouze na základě odhadovaných příjmů z pokladen kin, on-demand videí a prvního streamovacího okna filmu. Jejich celková odměna za účinkování v tomto kulturním fenoménu bude podstatně vyšší.

„Přísahám, že Margot Robbie bude šeky za Barbie dostávat po zbytek života,“ říká jeden z agentů.

Úspěch Margot Robbie je výjimečný i v jiném ohledu. Ve svých 33 letech je o více než dekádu mladší než ostatní herci v žebříčku, průměrný věk ostatních devíti herců je 52 let.

Starší herci těží z desetiletí příjmů z minulých hitů – jako Aniston z Přátel – a také z toho, že platy v Hollywoodu jsou stanoveny precedentem, což znamená, že se očekává, že plat špičkových hvězd bude odpovídat nebo se zvýší oproti tomu, co vydělaly za svůj poslední film.

Tento princip často ztěžuje mladším hercům proniknutí na vyšší pozice. Totéž platí pro herce jiné než bílé barvy pleti, z nichž je v první desítce pro rok 2023 pouze jeden (Denzel Washington na desátém místě).

Je třeba říct, že to byl rok, kdy mnoho z nejlépe placených černošských herců neuvedlo žádný významný film. Dwayne „The Rock“ Johnson se soustředil na své podnikatelské aktivity, jako je tequila Teramana a XFL, zatímco jeho častý filmový kolega Kevin Hart se více věnoval svým stand-up komediím.

A Will Smith, kdysi král letních blockbusterů, stále ještě napravuje svou image po facce na Oscarech v roce 2022.

Eddie Murphy, Jamie Foxx a Samuel L. Jackson odvedli většinu své práce na streamovacích službách, kde jsou sice vypláceny vysoké částky předem, ale potenciální zisk je omezen. Přesto je filmových trháků v čele s černošskými, asijskými a hispánskými herci stále málo.

„Skutečnost je taková, že v Hollywoodu stále převažují běloši,“ říká Darnell Hunt, výkonný prorektor a rektor Kalifornské univerzity a autor zprávy o rozmanitosti v Hollywoodu.

„Existuje jen několik barevných herců, kteří si mohou poručit takové platy, a ti si je dokázali vydobýt. Problém je však v tom, kolik herců dostalo příležitost na takový plat dosáhnout,“ dodává.

Při pohledu na aktuální kalendář premiér je celkem pravděpodobné, že žebříček nejlépe placených herců v roce 2024 bude vypadat úplně jinak.

Většina filmů vzniká roky, takže zatímco Robbie, Tom Cruise (letos 3. místo) a Leonardo DiCaprio (7. místo) se vydají za svými dalšími projekty, v roce 2024 se v kinech objeví Smith v Bad Boys 4, Murphy v Beverly Hills Cop: Axel F a Ryan Reynolds v Deadpoolovi 3.

Několik členů působivého mladého hereckého obsazení Duny 2 se v příštím roce rovněž představí v několika filmech, včetně Zendayi, Austina Butlera a Anyi Taylor-Joy. Kromě toho se herecké hvězdy představí v televizních trhácích jako Yellowstone, Larry, kroť se a Medvěd.

Kromě vysokých platů si nejlépe placené hvězdy loňského roku vydobyly i větší moc ve filmové branži, zejména možnost vyjednat si ještě výhodnější podmínky smluv na své další projekty. V oboru, kde může plat růst nebo klesat na základě každého výkonu.

Tento seznam představuje přehled toho, kdo bude mít v Hollywoodu v roce 2024 největší vliv.

 1. Adam Sandler – 73 milionů dolarů (97 milionů dolarů hrubého)

Během prvních tří měsíců po uvedení filmu Vražda v Paříži na Netflixu bylo podle údajů streamovací služby zhlédnuto celkem 173 milionů hodin po celém světě a v devadesáti různých zemích se umístil v Top 10.

Pokračování bylo součástí velmi nabitého roku pro Sandmana, který v roce 2023 kromě práce na třech filmových projektech Netflixu absolvoval také více než čtyřicet živých stand-up komedií.

 1. Margot Robbie – 59 milionů dolarů (78 milionů dolarů hrubého)
Margot Robbie

Kulturní fenomén, kterým je film Barbie, odstartoval loni v červenci a nikdy nepolevil – do pokladen po celém světě přinesl 1,45 miliardy dolarů a další nespočet milionů z licencí a partnerství.

Jako producentka filmu i jeho hvězda si Robbie přišla na zhruba 12,5 procenta všech zisků, což podle odhadů časopisu Forbes činí více než šedesát milionů dolarů. Její nyní velmi populární produkční společnost LuckyChap stála také za loňskou satirou Saltburn a v únoru Robbie podepsala novou exkluzivní first-look deal se studiem Warner Bros, které stojí za filmem Barbie.

 1. Tom Cruise – 45 milionů dolarů (53 milionů dolarů hrubého)

Jednašedesátiletá akční hvězda se vymyká nejen konvenčnímu chápání, pokud jde o jeho neskutečné kaskadérské kousky, ale také normám týkajícím se způsobu odměňování herců.

Cruise je jednou z posledních, ne-li úplně poslední filmovou hvězdou, která si stále může poručit proslulou smlouvu „first-dollar gross“, což znamená, že dostává procenta z kasovních a jiných příjmů počínaje dnem uvedení filmu do kin ještě předtím, než studio získá zpět své peníze.

V roce 2023 inkasoval peníze za nejnovější Mission: Impossible a nadále dostával zisky ze streamování a on-demand za film Top Gun: Maverick. A studia zjevně stále chtějí s Tomem Cruisem spolupracovat – v lednu podepsal novou smlouvu o vývoji projektů s Warner Bros.

 1. Ryan Gosling – 43 milionů dolarů (50 milionů dolarů hrubého)

Je to sice jen Ken, ale vedlejší role v největším filmu roku stačila třiačtyřicetiletému Goslingovi na nominaci na Oscara a jeden z největších výdělků v kariéře. Bonusem byla jeho filmová balada „I’m Just Ken“, která na Spotify zaznamenala více než sto milionů přehrání.

 1. Matt Damon – 43 milionů dolarů (50 milionů dolarů hrubého)

Mnoho lidí v Hollywoodu fandí Affleckovu a Damonovu novému studiu Artists Equity, které slibuje, že pomůže členům štábu a dalším talentovaným lidem z nižšího managementu podílet se na zisku z filmů.

Jejich první projekt Air, v němž hrál Damon a který Affleck režíroval, byl ještě před zahájením výroby prodán společnosti Amazon za odhadovanou částku 130 milionů dolarů. Tato částka výrazně převyšovala rozpočet filmu, což zaručovalo, že bude dost peněz na rozdělení.

Třiapadesátiletý herec navíc za vedlejší roli ve filmu Oppenheimer bral pouhé čtyři miliony dolarů, což je hluboko pod jeho obvyklou sazbou, výměnou za malý podíl na ziscích z filmu, které jsou značné.

 1. Jennifer Aniston – 42 milionů dolarů (56 milionů dolarů hrubého)

Dozvuky Přátel zajišťují, že umělkyně navždy známá jako Rachel Green už nikdy nebude muset pracovat, pokud nebude chtít. Přesto čtyřiapadesátiletá herečka nadále hraje v televizi i ve filmech.

Aniston údajně vydělává až dva miliony dolarů za hraní a výkonnou produkci každé epizody pořadu The Morning Show na Apple TV+, objevila se po boku Adama Sandlera ve filmu Vražda v Paříži na Netflixu a zároveň propaguje značky jako Uber Eats, Pvolve Fitness, Vital Proteins a vlastní řadu péče o vlasy LolaVie.

 1. Leonardo DiCaprio – 41 milionů dolarů (48 milionů dolarů hrubého)
Foto Forbes US

Výkon devětačtyřicetiletého držitele Oscara ve filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce sice Akademie přehlédla, ale i tak se mu daří dobře. Hlavní role v tomto eposu Martina Scorseseho mu přinesla tučný plat i odkup podílu na zisku z kin poté, co se film dostal na Apple TV+.

 1. Jason Statham – 41 milionů dolarů (48 milionů dolarů hrubého)

Statham už dvacet let rozdává rány, kopy a vtípky každému muži, megalodonovi nebo skále, která mu přijde do cesty, a výdělky šestapadesátiletého herce nikdy nebyly vyšší.

V roce 2023 stál v čele tří velkorozpočtových projektů – Rychle a zběsile 10, Meg 2: Příkop, Expend4bles: Postr4datelní a Operace Fortune: Ruse de Guerre, špionážního snímku Guye Ritchieho. V současnosti je hvězdou nejvýdělečnějšího filmu roku 2024, The Beekeper.

 1. Ben Affleck – 38 milionů dolarů (45 milionů dolarů hrubého)

Když není zrovna zaneprázdněn prodáváním koblih a propagací svého nového boy bandu v reklamách pro Dunkin‘, působí Affleck jako generální ředitel začínajícího studia Artists Equity (s Mattem Damonem coby kreativním ředitelem).

Jednapadesátiletý všestranný umělec režíroval a hrál ve filmu Air, který v pokladnách kin vydělal devadesát milionů dolarů, než se přesunul na Amazon Prime Video.

 1. Denzel Washington – 24 milionů dolarů (28 milionů dolarů hrubého)

Tom Cruise není jediným šedesátníkem, který dokáže utáhnout celý film. Třetí díl série Equalizer měl premiéru v roce 2023 a všechny tři díly překročily v pokladnách kin hranici 190 milionů dolarů z jediného důvodu, kterým je Denzel Washington.

Robustní zpětný katalog devětašedesátiletého dvojnásobného držitele Oscara, který už vzniká téměř čtyřicet let, mu kromě toho každoročně přináší stabilní přísun peněz.


Metodika

Odhady byly vypočteny na základě rozhovorů s agenty, právníky, manažery, vedoucími pracovníky a odborníky z oboru, jakož i na základě zdrojů dat, jako jsou IMDBPro a Polestar.

Čísla představují příjmy před zdaněním za kalendářní rok 2023 po odečtení poplatků za zastupování – deset procent agentům, deset procent manažerům a pět procent právníkům, podle standardů v oboru, ačkoli někteří herci nemají všechny tři.

Hercům byly započítány odměny za projekty v roce jejich uvedení do kin, přestože se často honoráře předem vyplácejí již při natáčení filmu, což může být i několik let zpět, a zpětná účast se často vyplácí několik následujících let.

Navíc jsou do žebříčku zahrnuty pouze příjmy související se zábavou – hraním, produkcí, režií nebo jinými formami vystupování (např. stand-up komedie). Podnikatelské aktivity nesouvisející se zábavou, jako jsou kosmetické značky nebo značky lihovin, nebyly započítány.