Krásná, hlučná, zahalená v oblacích výfukových dýmů. A taky pořádně drahá, možná nejdražší autokolona, co Česko vidělo. Ale hlavně, hlavně krásná. Taková bude kolona, která se 4. května vydá z Prahy do Athén.

Oldtimer Express, veteránská rallye, která zažije svůj druhý ročník, přilákala tentokrát třiačtyřicet posádek. Čeká na ně 2439 kilometrů dlouhá vytrvalostní jízda, která se nejede na čas. Jde o to, kdo dojede.

Loni byl cílem Istanbul a posádky dojely všechny. Letos je na cestě čekají rakouské a slovinské Alpy, pobřeží Jadranu a také Albánie. A celou cestu musejí absolvovat za pět dní! 

Startovat se bude ráno 4. května od Národního technického muzea. Mezi jezdci jsou i tváře známé z Forbesu a celková cena aut je přes 70 milionů korun!

Nejdražší auto do závodu přihlásil sám zakladatel závodu, Josef Zajíček. Pojede s kabrioletem BMW 327 cabrio z roku 1941, jehož cenovka dosahuje deset milionů korun. 

My jsme pro vás vybrali tři z nejzajímavějších aut, která se na cestu chystají.

Nejstarší, nejvíc české a nejmladší.

Aston Martin 15/98 Bertelli, 1937
Posádka č. 28, Lubomír Pešák, Vanesa Váchová
tým Veterán Aréna Olomouc
Cena: 7—9 milionů korun

Tmavomodrý kabriolet s tmavomodrým čalouněním se zrodil v lednu roku 1937 a do Česka se oklikou přes Japonsko dostal v roce 2018. Má za sebou třeba slavnou velšskou RAC Rally, na niž se vydal rovnou z továrny a za volantem byl šlechtic Lancelot Grant Oglander Prideaux-Brune. Je to zároveň úplně nejstarší vůz, který se pokusí překonat všechny nástrahy obtížné cesty přes hory, doly a moře.

Praga Piccolo, 1938
Posádka č. 27, Michal Zapletal, Klára Zapletalová
tým Alfa Portas
Cena: 1,2 milionu korun

Tenhle vůz by se s Astonem Martinem z předchozího textu mohl klidně potkat, z pražské továrny Praga vyjel v roce 1938, je jen o rok mladší. Na rozdíl od šlechtického Astona měl být tenhle vůz lidové auto a je to taky auto relativně malé. V předválečném Československu to byl jednoznačný prodejní hit. Je to rodinný poklad, dědictví po dědečku Františkovi.

Tenhle typ byl populární nejen u nás. Praga Piccolo se měla stát oficiálním taxíkem v New Yorku! Vyhrála soutěž, ale pak Pragovka nebyla schopná dodat požadované množství v požadovaném čase… Taková škoda, tedy vlastně Praga! Tahle piccolka se dočkala kompletní renovace v roce 2018 a nejčastěji jezdí kolem Berounky. Do Alp vyrazí poprvé.

Honda NSX, 1990
Posádka č. 29, Radek Dvořák, Ivana Dvořáková
tým Telmo
Cena: 2,3 milionu korun

Že to není veterán! Ale samozřejmě že je! Byť je pravda, že je to jedno z nejmladších a taky nejrychlejších aut na startovní listině jízdy Praha–Athény. Auto má třílitrový šestiválcový motor uprostřed, patří k supersportům a také mezi první vozy s hliníkovou karoserií.

Tenhle model testoval třeba legendární pilot F1 Ayrton Senna a kabina se inspirovala stíhačkou F-16. Je to Honda, ale na nose má značku Acura – tak se prodávala v USA, odkud se vydala na cestu. Putovala zpět do Japonska, do Česka se dostala v roce 2018.