Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson. Miliardářské vesmírné závody o to, kdo bude dřív posílat lidi na dovolenou na oběžnou dráhu a dál, jsou v plném proudu. V Japonsku to vědí a nebojí se hledat byznys budoucnosti.

Tým architektů studia Noiz Architects proto navrhl městský kosmodrom Spaceport City. Futuristická čtyřpatrová budova s impozantní zvlněnou střechou pokrytou solárními panely má vzniknout na umělém ostrově v Tokijském zálivu.

Lety do vesmíru mají být brzy tak běžnou záležitostí, že stávající kosmodromy nebudou kapacitami stačit, a navíc podle autorů tohoto projektu bude nezbytné dostat kosmodromy k lidem blíž. Spaceport City je proto mostem spojené přímo s japonskou metropolí.

Přes hypermoderní design připomíná Spaceport City svým rozložením tradiční letiště. Startovat by z něj neměly rakety s vertikálním startem, ale kosmické lodě a supernadzvuková letadla, vyvíjená například společností Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona.

Kosmodrom by tak měl primárně sloužit pro jednodenní cesty do vesmíru, které zrovna Branson optimisticky plánuje už na letošní rok. Mimochodem, „lístek“ na devadesátiminutovou suborbitální cestu – za lidových 5,5 milionu korun – si zamluvilo už 600 lidí.

Autoři futuristického konceptu, na kterém kromě studia Noiz pracovali i designéři ze společností Canaria, Dentsu a asociace Space Port Japan, ale chtějí do kosmodromu přilákat i další lidi a zájemce o vesmír. Ze dvou kulovitých věží budou například moct sledovat odlety a přílety kosmických lodí.

Součástí Spaceport City bude i muzeum, kino, fitness a otevřené zahrady. Chybět nebude ani hotel a prostory pro firmy a výzkumné týmy zaměřené na kosmický průmysl.