Dohled nad tím, aby příprava probíhala opravdu svědomitě, tady drží dřevěná hlava mistra Jana Husa. Svým nedůvěřivým okem shlíží přímo do stánku, kde se připravují výtečné burgery. Kde? Na nádvoří Betlémské kaple v Praze.

Za nedávno otevřeným stánkem Burgerman v historickém centru stojí Petr Návrat, který se do vlastního byznysu pustil zkraje jara – krátce po svém návratu z Britských ostrovů, kde strávil bezmála sedm let. Ačkoli není původní profesí kuchař, ve volných chvílích čerpal inspiraci v těch nejlepších podnicích v Londýně, Manchesteru a taky Dublinu.

Cíl? Připravit si doma podobně lahodný burger, jaké ochutnával po restauracích v Británii a v Irsku. Podobná místa proto hledal i v Praze, ale burger, ze kterého by si takzvaně sedl na zadek, nenašel.

Dnes využívá zkušenosti nabyté za Lamanšským průlivem, aby nasytil hladové „foodies“ – nebo hezky česky labužníky – z širokého okolí.

„Při cestách Evropou jsem si užíval nejrůznější burgery. Každý přitom vynikal v něčem jiném. Jeden měl skvělou bulku, jiný neuvěřitelně výborné maso a další vychytané ingredience,“ vypráví Petr, kterému k srdci přirostly zejména dva podniky: Burgerbrothers v Brightonu a dublinský Bunsen.

„Snažil jsem se proto zkombinovat to nejlepší, co jsem kde viděl, a přidal do toho kus sebe,“ říká usměvavý muž. Krásu burgerů přitom vidí v jejich jednoduchosti – i proto zastává názor, že zbytečné kombinace chutí můžou být na škodu. Uprostřed každého burgeru je prostě maso, které musí ve zbytku sendviče vyniknout.

„Mimo jiné jsem se inspiroval také v jednom malém stánku v Londýně, jehož majitelka se soustředila čistě na burger s trhaným hovězím. Chutě měla doladěné do posledního detailu a o zákazníky neměla nouzi,“ vzpomíná Návrat, který chce podobnou strategii razit i ve svém podniku.

V nabídce proto najdete pouze čtyři burgery, vycházející ze společného základu – a to i v případě vegetariánské varianty, která vznikla na popud zákazníků. Návrat využil pouze ingredience, které měl už dříve v kuchyni k dispozici. Uvnitř tak nenajdete žádnou rostlinou náhražku masa, jen perfektně dochucenou zeleninu.

„Mým cílem je, aby kuchyň fungovala efektivně. Nemáme tady žádné nadbytečné ingredience a tím spíš spotřebujeme ty stávající,“ zní Návratovo vysvětlení.

Než se Burgerman přesunul na současné lukrativní místo, začínal podnik v malé kuchyni na Žižkově. Jako ostatní podobné provozy i tady v lockdownu fungovali jen díky výdejnímu okénku a rozvozu.

„Většinu dne jsme s bráchou trávili zavření v kuchyni, jejíž provoz sotva vydělal na náklady, a snažili se náš koncept dotáhnout k dokonalosti. Když jsme pak prodali nějaké burgery navíc, koupili jsme si za utržené peníze pivo, abychom si to trochu zpříjemnili,“ vzpomíná opavský rodák.

Postupně si ale podnik dokázal vybudovat dostatečnou komunitu burgeromilných štamgastů, kteří mu zůstali věrní i po jeho přesunu na současné místo s nepopiratelným geniem loci.

Jestli si však chcete vychutnat jedinečnou atmosféru Betlémského náměstí s burgerem v ruce i vy, měli byste si pospíšit. Burgerman tu vydrží jen do chvíle, kdy bude možný venkovní provoz. Na zimu by se měl podnik už natrvalo přesunout do nových, kamenných prostor.