Oklamala bankéře, prestižní galeristy i další členy newyorské smetánky. A její oblečení bylo jedním z nástrojů, díky nimž si bohatí a mocní mysleli, že je jednou z nich. Řeč je o miliardářce bez miliard, která vešla ve známost jako „falešná německá dědička“.

O Anně, vlastním příjmením Sorokin, natočila jedna z nejvlivnějších producentek Hollywoodu Shonda Rhimes, seriál Neskutečná Anna. Herečka Julie Garner v hlavní roli zde obléká modely, které podle kostýmní výtvarnice seriálu Lyn Paolo odpovídají až z 97 procent tomu, co nosila skutečná Anna Sorokin.

Než začala Paolo nakupovat všechny ty modely od Chanel, Celine, Balenciagy, Dioru, Versace nebo Alexandera McQueena, projela si pečlivě Instagram takzvané Anny Delvey. Poté se obrátila na módní domy, aby na šatníku seriálu spolupracovaly. Až na několik kusů, které se musely znovu ušít ve studiu, se na obrazovce setkáváte s originálními modely, mnohé z nich jsou dnes vintage unikátem.

Například černé šaty s dlouhým rukávem od Alaïy, které si Anna Delvey vzala na party během fashion weeku v Paříži, sehnaly kostymérky na eBay a deset let starý kousek pak upravily Julii Garner přímo na tělo. Celkem Lyn Paolo vytvořila přes tři tisíce různých outfitů jen pro postavu Anny.

Oko milovníka módy při sledování neskutečné Anny neví, kam zírat dřív. Zda na červené šaty se spadlými rameny od Alexandera McQueena, které Julia Garner vezme na jachtu, na květinový kostýmek Dolce&Gabbana či kabelku od Dioru s iniciály AD.

Pokud chcete napodobit tento manhattanský styl, který má v sobě nádech Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě, ale zároveň je méně eklektický a o to sofistikovanější, potřebujete alespoň masivní tmavé brýle od Celine, které navrhovala ještě designérka Phoebe Philo. Nebo baleríny od Chanel, ve kterých byla Anna Delvey zatčena.

Sorkin, která prý velmi krátce studovala na jedné z nejprestižnějších módních škol – St. Martins v Londýně, přesně věděla, jak se obléct, aby ji finančníci z New Yorku brali vážně. V seriálu proto dolaďují každý detail, kdy outfity působí jako dokonale promyšlené celky včetně šperků a manikúry.

Svůj šatník brala skutečná Anna Sorkin (či Delvey, záleží na vás, jak jí budete říkat, ona už v jednom z televizních rozhovorů přiznala, že si toto jméno vymyslela) smrtelně vážně. Najala si na soudní přelíčení stylistku Anastasii Walker, která ji oblékala do outfitů od Saint Laurent, Michaela Korse nebo Victorie Beckham.

Walker, která působila jako stylistka pro časopis Glamour, konzultovala se svou klientkou jednotlivé looky po telefonu. Nemohla jí ukazovat fotky, ale mluvily spolu v „referencích, které lidé, již se v módě vyznají, rychle pochopí“, nechala se slyšet Anastasia Walker v rozhovoru pro americkou Elle v roce 2019.

Šatníky podvodníků jsou fascinující kapitolou samy o sobě. Za všechny jmenujme například černé roláky Elizabeth Holmes, která se svým outfitem snažila okopírovat ikonický look Steva Jobse. Ten údajně vlastnil rovnou stovku takových kusů od japonského návrháře Issey Miyakeho.

Také Adam Neumann, kvůli jehož způsobu řízení se síť sdílených kanceláří WeWork, otřásla v základech (a Apple TV+ o něm chystá seriál s Jaredem Letem v hlavní roli), nosil specifický styl oblečení.

Jednalo se o trička se slogany jako „Student for Life“, „Creator“ nebo „Never Settle“, zatímco jeho manželka a obchodní partnerka Rebekah se nechávala vidět v uniformě z newyorského Upper West Side – v šatech od Isabel Marant a bundě Rick Owens.

Je to tedy sice pravda odvěká, šaty dělají člověka, ale není potřeba se popěvkem ze slavné písně řídit během závažných obchodních i životních rozhodnutí.