S první březnovým dnem se New York stal o něco zelenějším. Město i celý stát se rozloučily s jednorázovými plastovými taškami. Nákup si místní odnesou už jenom buď v papírových sáčcích, které ale budou za příplatek, nebo si budou muset donést svoji znovupoužitelnou tašku.

New York je třetím americkým státem, který zákaz zavedl. Před ním to byla Kalifornie a začátkem února se přidal i Oregon. Podle úřadů Newyorčané spotřebují ročně 23 miliard jednorázových plastových tašek, často si prý tašky berou úplně zbytečně a ty ve většině případů skončí na skládkách nebo v přírodě.

Pro usnadnění přechodu nabízí město lidem znovupoužitelné látkové tašky zdarma. Zákazníci i prodejci mají měsíc, aby si na změnu zvykli, od dubna začnou kontroloři za porušení zákazu udělovat pokuty. Výjimka bude platit u syrového masa, donášek jídla a léků na předpis.

Americká metropole se tak připojila na stále se rozrůstající seznam měst a zemí, které se rozhodly přitvrdit v boji s plastovým znečištěním. Zákaz zavedla celá řada měst napříč kontinenty, od Vancouveru přes Auckland až po Lublaň, která jako první z evropských měst přišla v roce 2019 se závazkem být kompletně zero waste. Na celostátní úrovni zákaz v různých podobách platí třeba v Číně, Maroku, Zimbabwe, Rwandě, Austrálii, na Tchaj-wanu nebo ve Švédsku.

Poslední jmenovaná země to dotáhla tak daleko, že musí dokonce odpadky dovážet, aby udrželi třídicí továrny v chodu. V Keni za používání plastových tašek hrozí pokuta 38 tisíc dolarů nebo až čtyři roky za mřížemi.

To v Praze se (zatím) nikoho zatýkat nechystají, ani hlavní město ale nezůstává pozadu. V usnesení z půlky prosince minulého roku magistrát kvituje směrnici Evropské unie na snížení jednorázových plastů a zavazuje se ke krokům, které těmto změnám mají otevřít dveře.

To se týká například udělování záštity magistrátu pouze akcím bez jednorázových plastů nebo jejich omezení v rámců fungování magistrátu.

Zároveň vyzývá instituce a občany hlavního města k podobným krokům. Některé městské části, například Praha 5, 10 nebo 14, se individuálně zapojily do iniciativy #dostbyloplastu. Ta má také za cíl snížit spotřebu jednorázových plastových výrobků.

O krok dál už je pražské letiště, které v rámci iniciativy Plasty už neletí zařídilo v prostorách letiště několik pítek a omezilo plasty v běžném provozu letiště, například během schůzí. Představitelé letiště zároveň doufají, že se připojí i další subjekty, které jsou v prostorách letiště v pronájmu.

I instituce, které s omezením jednorázových plastů doposud otálely, budou brzy muset postoj změnit. Evropská unie totiž v roce 2018 schválila již zmíněnou směrnici, podle které se má sedmadvacítka do roku 2021 zcela zbavit deseti skupin jednorázových plastových výrobků. Změny se týkají hlavně plastového nádobí.